İçeriğe atla

İstanbul Su Kaçağı Sorunu

Su kaçakları genellikle eski binalarda karşımıza çıkmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise eski teknoloji ile üretilen su borularının dayanıklı olsun mantığı ile demirden üretilmesidir.

Ancak zamanın mühendislerinin unuttuğu şey, suyun demiri aşındırarak paslanmasına neden olması idi. Paslanan ve deforme olan eski demir su boruları zamanla yaşadığı deformelere dayanamayıp sızıntı yapmaktadır. Bu yüzden su kaçağı ve su sızıntısı sorunları genellikle bu gibi yapılarda meydana gelmektedir.

Ancak kaçaklar sadece eski yapılarda değil yeni yapılarda da oluşmaktadır. Yeni yapılarda genellikle mimari hata sonucu yanlış eğim verilen su boruları veya atık su boruları, bizleri su kaçağı sorunu ile karşı karşıya bırakabilir.

Yanlış eğimle kıvrılan ve birleşim yerleri zedelenen borular suyun baskısına dayanamayıp sızıntılara neden olmaktadır. Bu gibi sorunları aşmak günümüz teknoloji ile zor olmasa da aynı sorunu tekrar tekrar yaşamak canınızı oldukça sıkabilir. Ve size büyük masraflara mâl olabilir.

Peki böyle durumlarla karşılaşmamak için ne gibi önlemler almak gerekir? 

Su Kaçağı Sorunlarının Mimari Çözümleri

Su kaçakları için almamız gereken önlemler den bahsedecek olursak, bizim hane halkı ve ya iş yeri sahibi olarak su tesisatlarına müdahalemiz söz konusu değildir. Burada bütün ustalık, yaşam alanlarımızın müteahhit ve mimarlarına düşmektedir. Usulünce yapılan su tesisatları ve atık su boruları, uzun yıllar boyunca bize herhangi bir su kaçağı sorunu yaşatmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara